Zbiór zadań dla klasy 3

Autor Bogusława Kuciel

Zbiór zadań dla klasy 3  jest propozycją adresowaną do nauczycieli, rodziców i uczniów.  Zawiera szereg ćwiczeń i zadań przydatnych w nauczaniu matematyki, w doskonaleniu matematycznych umiejętności oraz wyrównywaniu braków w tym obszarze edukacji szkolnej. Obejmuje takie zagadnienia jak: podstawy geometrii – obliczanie obwodów figur geometrycznych, działania na liczbach naturalnych w zakresie 100, znaki rzymskie, jednostki miar – obliczenia kalendarzowe, zegarowe i pieniężne, zastosowanie wiedzy matematycznej w toku rozwiązywania zadań tekstowych.

Zadania umieszczone w Zbiorze;
•    wiążą matematykę z życiem (matematyka praktyczna)
•    sprawdzają poziom rozumienia tekstów matematycznych
•    integrują różne obszary edukacyjne
•    rozwijają myślenie i ćwiczą procesy myślowe takie, jak: analizę, syntezę, uogólnianie, myślenie przez analogię
•    opracowane są zgodnie z zasadą stopniowania trudności itp.
Ważne jest, aby dziecko zachęcone sukcesem podczas rozwiązywania pierwszych zadań, chętniej podejmowało próby rozwiązania kolejnych, nieco trudniejszych. Systematyczna praca ze Zbiorem zadań pozwoli na efektywne wspomaganie rozwoju matematycznych uzdolnień dzieci, kształtowanie umiejętności rachowania i logicznego rozumowania. Ponadto nauczy je radzenia sobie z trudnościami oraz tworzenia własnych strategii prowadzących do rozwiązywania matematycznych problemów.