Wkrótce będę uczniem

Maria Kurasz

Zestaw ćwiczeń sprawdzających poziom wiedzy i umiejętności dzieci 5- i 6-letnich

Autor: Maria Kurasz

Zeszyt przeznaczony jest do pracy indywidualnej nauczyciela z wychowankiem podczas dodatkowych zajęć w przedszkolu (klasie przedszkolnej) lub rodzica z dzieckiem podczas pracy w domu. Zawiera on 24 zestawy zadań integrujących różne obszary edukacyjne, które umożliwią sprawdzenie kompetencji dziecka przed rozpoczęciem nauki w klasie I oraz rozpoznanie jego ewentualnych problemów edukacyjnych bądź rozwojowych. Zadania zgrupowane są zgodnie z zasadą stopniowania trudności oraz z treściami programowymi edukacji przedszkolnej.

Nauczyciel / rodzic, pracując wspólnie z dzieckiem, ma możliwość przekonania się, czy dziecko:

• jest aktywne poznawczo i chce się uczyć

• posiada pewien zasób wiadomości, doświadczeń, wyobrażeń

• potrafi uważnie i ze zrozumieniem słuchać; rozumie polecenia i potrafi je wykonać

• rozumie relacje i pojęcia związane z przestrzenią (np. odróżnia, wskazuje kierunki), posiada wzrokową orientację kierunkową

• poprawnie wykonuje zadania grafomotoryczne (np. rysuje szlaczki, odwzorowuje proste figury geometryczne, kształty literopodobne)

• potrafi wyodrębnić głoski, sylaby w słowie (analiza) i poprawnie je artykułować oraz łączyć głoski i sylaby (synteza) – tworzyć słowa, wyrazy, podzielić krótkie zdanie na wyrazy

• zna i rozpoznaje litery, czyta sylaby, proste wyrazy i krótkie teksty

• rozumie przeczytany tekst i potrafi wykonać polecenia związane z tym tekstem.

• klasyfikuje przedmioty wg cech jakościowych (przeznaczenia, wielkości, kształtu, koloru)

• zna podstawowe pojęcia matematyczne, wykonuje proste operacje arytmetyczne i logiczne

• orientuje się w świecie przyrody, np. zna pory roku i związane z nimi zjawiska

• umie obchodzić się z przyborami do rysowania, pisania i prawidłowo je trzyma.

Wcześnie rozpoznane deficyty rozwojowe, zwłaszcza w zakresie sprawności manualnej, percepcji wzrokowej i słuchowej czy umiejętności wykonywania prostych czynności matematycznych umożliwią podjęcie odpowiednich działań wspomagających rozwój dziecka i jego gotowość szkolną.