Testy 3

Bogusława Kuciel i Agnieszka Michalska

Przykłady testów sprawdzających dla klasy 3

Autor: Bogusława Kuciel i Agnieszka Michalska

Zeszyt TESTY 3 to propozycja przeznaczona dla uczniów oraz dla nauczycieli i rodziców, zawierająca zestaw zintegrowanych testów, które mogą posłużyć do sprawdzenia poziomu osiągnięć – głównie w obszarze edukacji polonistycznej i matematycznej. Zadania zamieszczone w testach obejmują zakres wiadomości i umiejętności, jakimi powinien wykazać się uczeń klasy III szkoły podstawowej, kończący I etap edukacji.
Zeszyt  zawiera 10 testów z zadaniami ujętymi w bloki tematyczne i zgrupowanymi zgodnie z zasadą stopniowania trudności oraz z wymaganiami programowymi odpowiadającymi edukacji w klasie trzeciej.

Celem zadań polonistycznych jest sprawdzenie, czy dziecko;
-  rozumie przeczytany tekst,
-  potrafi wyszukać i przetworzyć odpowiednie informacje,
-  posługuje się językiem ojczystym zgodnie z poznanymi regułami gramatycznymi i
   ortograficznymi.

W części matematycznej sprawdzane są umiejętności;
-  posługiwania się liczbami i biegłego wykonywania obliczeń w obrębie 4 działań
   arytmetycznych,
-  rozumienia tekstu matematycznego, samodzielnego myślenia/rozumowania i radzenia sobie
   z matematycznymi problemami zawartymi w zadaniach tekstowych.

Cenną pomocą dla nauczycieli i rodziców są klucze rozwiązań do poszczególnych testów, które pomogą im sprawdzić i ocenić prace uczniów. Szczegółowa analiza rozwiązań pozwoli lepiej poznać ich indywidualne możliwości umysłowe oraz ustalić formę pomocy tym uczniom, którzy wykazują braki bądź trudności związane z nauką szkolną.